Memoriāla celtne ir MELNAIS ŠĶŪNIS - kā simboliskais šķūnis, kura pagraba bunkurā tika slēpti cilvēki. Ēkas tēls aizgūts no Ķīpsalas zvejnieku un jūrnieku darvotajiem šķūņiem, kas celti no strūgu kokiem ar raksturīgo krāsu un smaržu. Muzeja veidols idejiski un vizuāli sasaucas ar Noasa šķirstu, arī apgāztu laivu, ko tāpat var uzskatīt par dzīvības patvērumu.

Lipkes memoriāls ir skaidras un attīrītas idejas realizācija, ļoti askētisks un lakonisks projekts. Tas darbojas uz visām maņām, redzi, dzirdi, smaržu. Šķūņa iekšpuse ir ceļš pa labirintu un apslēptās bedres meklēšana. Apmeklētājs tiek emocionāli virzīts pa šķūņa perimetra ejām, tad kāpj bēniņos un nonāk pie lūkas, kur var ieskatīties bedrē pagraba dziļumā, kas izbūvēta 3x3x3 m platībā ar koka lāvām un atbilst vēsturiskā bunkura telpai. Bēniņu telpa ir muzeja galvenā ekspozīcijas zāle ar vizuāli cauru jumtu, pa kuru puskrēslā iespīd saules stari no ilgotās un kārotās ārpasaules - brīvības.

Ēkas pirmajā stāvā ap bedri ir vēl viens apkārtceļš un virs bedres uzbūvēta sukka - ebreju simbolisks dievišķīgais patvērums uz laiku no ārpasaules skarbuma un nežēlības, ilgotā māja ar apgleznotām sienām. Tajā apmeklētājam ļauts ieskatīties tikai pa lodziņiem. Ieeja šķūni ir no gala, izeja - otrā galā. Tikai izejot no šķūņa, apmeklētājs beidzot to ierauga no ārpuses un novērtē tā apjomu nelielā Ķīpsalas klusā un intīmā dārzā, kur saglabātas esošās vecās ābeles. Tumšās iekštelpas labirinta un āra gaismas kontrasts atgriež no meditatīvā ceļojuma transa šodienas realitātē. Atšķirībā no citiem pasaulē slaveniem ebreju muzejiem, šī Memoriāla galvenā koncepcija un pamatideja tikai nosacīti balstās uz vietas autentiskumu un ar to saistītām konkrētām liecībām un atmiņām par izglābšanos. Filosofiskās koncepcijas un arhitektūras valodā Memoriāla apmeklējums ir veidots kā cilvēka simbolisks ceļojums pa krēslainām ejām uz gaismu, brīvību, cerību, ticību cilvēcības vērtību saglabāšanai laikā, kad draud iznīcība un bezpalīdzība.

Zaiga Gaile, Žaņa Lipkes memoriāla arhitekte

Zaigas Gailes birojs  http://www.zgb.lv/