Gruntsgabals
Manifests
Ostas strādnieks Žanis Lipke vācu okupācijas laikā neiespējamos apstākļos glāba cilvēkus, kurus vara un kaimiņi par cilvēkiem neuzskatīja. Tam vajadzēja drosmi un draugus.
Būt drosmīgam nav viegli, būt mazākumā nav viegli. Ienīst un turēt aizdomās citādo ir vieglāk, tam nav pat jāpiepūlas.
Bet mēs tomēr gribam dzīvot valstī, kur līdzcilvēks ir cilvēks. Vēlamies, lai mūsu sabiedrība būtu drosmīga, atbildīga un iejūtīga. Lai tā spētu sadarboties un pašregulēties, negaidot norādes “no augšas”. Un vēlamies strādāt tā labā.
Mēs gribam Rīgā izveidot vietu, kurā pulcētos jauni cilvēki lielas dzīves sākumā, lai taptu noturīgāki pret stereotipiem, pret vispārpieņemtiem un pavirši atkārtotiem naida mītiem.
Pilsoniskā drosme ir jāmāca, tā jātrenē kā muskulis, kā sacīkšu zirgs. Tāpēc Drosmes māja būs treniņlaukums Latvijas bērniem un jauniešiem. Palīdzēsim lauvassirdīm drosmi audzēt un tikt galā arī ar sekām un blaknēm.
Drosmes māja atradīsies tieši līdzās Žaņa Lipkes memoriālam Ķīpsalā, dabiski iekļaujoties “Zināšanu jūdzē”, kura jau aptver vairākas universitātes, biznesa centrus, Latvijas Nacionālo bibliotēku un muzejus.
Mūsu mērķis ir augsts, bet sasniedzams – kļūt par jaunās pilsoniskās sabiedrības atbalsta punktu vēstures izzināšanai un drosmīgu, pasauli pārveidojošu ideju realizēšanai.
Un šī mērķa sasniegšanā roku pielikt var ikviens. Ziedo, lai attīstītu drosmi jaunajā paaudzē un sabiedrībā kopumā. Ziedo Lipkes Drosmes mājai!
DROSME
Drosme ir iestāties par vājāku, drosme ir pateikt ko tu domā, drosme ir pārjautāt, ja tu nesaproti. Drosme ir pateikt nepopulāru viedokli, drosme ir aiziet uz vēlēšanām, drosme ir smieties par stulbumu, drosme ir neiekrist apātijā. Drosme ir atzīt, ja tev ir bail.
DROSMES MĀJA. JO DROSME JĀTRENĒ!
Ideju konkurss
Ziņneši
Simpozija “Žanim Lipkem – 120” laikā 2020. gada novembrī savā viedoklī par drosmes izpausmēm mūsdienu sabiedrībā tikai aicināti dalīties četri jauni cilvēki – “Drosmes mājas” ziņneši, šādi arī sapņojot par to, kā varētu izskatīties topošais izglītības centrs: Francis Alberts Virtmanis, Helēna Krista Kalniņa, Elīna Zvejniece un Varis Vilciņš.
Memoriāla direktore Lolita Tomsone: “Drosme uzdrīkstēties runāt, darīt, aizstāvēt to, kam tici un ko mīli, drosme uzsākt sarunu vai palīdzēt citam kļūt kaut nedaudz drosmīgākam – šādi savos stāstos šo abstrakto jēdzienu “drosme” izprot mūsu vēstneši, runājot par it kā ikdienišķām un vienkāršām, taču tik izšķirīgām un svarīgām lietām. “Drosmes māja”, ko vēlamies veidot ciešā sadarbībā ar skolēniem, studentiem, būtībā ikvienu, kurš vēlas sevi attīstīt, būs telpa, kur vienlaikus justies pasargātam, un vienlaikus – brīvam izpausties, atraisīties, atrast sevī spēku uzdrošināties. Jaunieši vislabāk paši zina, kas viņiem nepieciešams.”
Darbi Mazajā Balasta dambī 6
2021. gada vasarā gruntsgabals Mazajā Balasta dambī 6 tika attīrīts. 2022. gadā turpinājās darbs pie Drosmes mājas projektēšanas.
Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra projekta buklets
Izdots informatīvs buklets par Drosmes mājas projektu. Izdevuma atklāšana notika 2022. gada oktobrī ikgadējā kultūras foruma Rīgas Sarunas 4 / Riga Talks 4 ietvaros. Bukleta ekeltroniskā versija pieejama ŠEIT
Drosmes mājas projekta prezentācija un VR telpas atklāšana
VR telpas atklāšanas seminārs un izglītības centra Drosmes māja projekta prezentācija ar ekspertu diskusiju skatāma ŠEIT
Programma "Kas ir drosme?" 2023.-2024. gads
Žaņa Lipkes memoriāls uzsāk programmu Kas ir drosme?
Izceļot tādus zīmīgus datumus kā Rumbulas slaktiņa atceres diena 30. novembrī, Žaņa Lipkes dzimšanas diena 1. februārī, Eiropas “Taisnais starp tautām” piemiņas diena 6. martā un Žaņa un Johannas Lipkes jaunākā dēla Zigfrīda (Ziga) dzimšanas diena 2024. gada 29. jūnijā, topošā izglītības centra Drosmes māja dārzā bija skatāmi mākslinieka Daniila Vjatkina sienas gleznojumi, notiks ekspertu lekcijas un sarunas par to, kas ir pilsoniski atbildīga rīcība ārkārtas apstākļos un ikdienā; sarunas par to, kas ir drosme.
RĪGAS SARUNAS V 17.10.-20.10.2024
“Atmiņu telpa: pieeja liegta?”
“Memory Space: Access Denied?”
No 17. – 20. oktobrim Žaņa Lipkes memoriālā notiks RIGA TALKS V lekcijas un semināri “Atmiņu telpa: pieeja liegta?”
Aicinām jūs un plašu pasākumu, darbnīcu un ekskursiju programmu Lipkes memoriālā. Reģistrācija: info@lipke.lv
Adrese: Mazais Balasta dambis 9
Pirmā sesija: Atmiņu telpa: piekļuve liegta?
Atmiņu telpas un sabiedrības saliedēšanas modeļu veidošana:
Kāda ir pašreizējā atmiņu politika Latvijā? Dalībnieki, viņu mijiedarbības kvalitāte, viņu vēstījumi;
Kā tiek veidoti nākotnes atmiņu dalībnieki – jauniešu līdzdalības formas un konteksti;
Kā kinomāksla var ietekmēt atmiņu politiku, un kas līdz šim ir un nav paveikts?
17. oktobris, ceturtdiena
16:00 – Reģistrācija un uzkodas
17:00 – Riga Talks dibinātāja, kultūras pētnieka prof. Dr. Denisa Hanova ievads “Pēcpadomju atmiņu politikas dinamika Latvijā” un paneļdiskusija ar režisoru Staņislavu Tokalovu un sociālantropoloģi Lenu Hercbergu
19:00 – Dokumentālās filmas “Viss būs labi” (2023) seanss
20:30 – Kopsavilkums un pirmās dienas noslēgums
18. oktobris, piektdiena
10:00 – Darbnīca / Dr. Lena Hercberga (Kopenhāgena, Dānija) / 2 h
“Atmiņa. Identitāte. Demokrātija: Krieviski runājošie jaunieši Latvijā kā mūsdienu plurālistiskās demokrātijas izpausme”
12:00 – Pusdienas
14:00 – Darbnīca / Staņislavs Tokalovs (Rīga, Latvija) / 2 h
Darbnīcā dalībnieki pārveidos savas atmiņas par audiovizuāliem attēliem. Mērķis ir iepazīstināt ar audiovizuālā attēla valodas spēku un tās plašajām iespējām, lai fiksētu un saglabātu atmiņas un emocijas.
16:00 – Kafijas pauze
17:00 – VR prezentācijas un saruna ar radošo komandu
19:00 – Kopsavilkums un otrās dienas noslēgums
Otrā sesija: Atmiņu darbs pilsonisko un cilvēktiesību izglītībā
Gandrīz 80 gadus pēc Otrā pasaules kara beigām memoriālās vietas un muzeji tiek mudināti kritiski pārskatīt izglītības programmas, pievērsties pilsoniskajai un cilvēktiesību izglītībai un mācību procesā izmantot paplašināto realitāti (XR).
Sesiju 18. oktobra pēcpusdienā ievadīs VR kurators Dr. Raivis Sīmansons, turpinājumā prezentācijas un saruna ar radošo komandu par VR pieredzēm:
VR Lipkes bunkurs (radošās tehnoloģes Līga Vēliņa un Ieva Vīksne)
Žanis: Mūsu Acīm. Daudzplānu dokumentālā filma virtuālajai realitātei (radošais tehnologs Cory McLeod)
19. oktobris, sestdiena
10:00 – Darbnīca / Cory McLeod (Minneapolis, ASV) / 2 h
Hand-made Digital Creative
Rokasgrāmata radošām un mākslinieciskām praksēm XR vidē; stratēģijas, kā transformēt darbu par dinamisku pašizpausmes instrumentu.
12:00 – Pusdienas
14:00 – Darbnīca / Dr. Andrea Heubach un Elisabeth Anschütz (Kluso varoņu memoriāls, Berlīne, Vācija) / 2 h
16:00 – Kafijas pauze
17:00 – Refleksijas par atmiņu kultūrām Berlīnē un Rīgā / Kopsavilkums un trešās dienas noslēgums
20. oktobris, svētdiena
10:00 – Rīta kafija Žaņa Lipkes memoriālā
11:00 – Ekskursija uz Uzvaras parku. “Atmiņu robežas: Sarežģitā mantojuma piemēri Pārdaugavā” / Maija Meiere-Oša, Žaņa Lipkes memoriāla muzejpedagoģe un pētniece
Pasākuma valoda: LV, ENG (nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināta sinhronā tulkošana).
Rīgas sarunas atbalsta EVZ fonds.
Dārza talka un sienas gleznojums Žanis Lipke 125
Svētdien, 2024. gada 20. oktobrī, notika muzeja dārza sakopšanas talka. Kamēr notiek topošā izglītības centra plānošana, zemes gabals tika pārvērsts par publisko dārzu. Sakopšanas talkā mēs devām jaunu dzīvi vecajām ekspozīcijas koka vitrīnām – tās tika pārveidotas par puķu dobēm narcišu un tulpju sīpoliem, kas uzziedēs 2025. gada pavasarī.
Mākslinieks Daniils Vjatkins izveidoja sienas gleznojumu, kas veltīts Žaņa Lipkes 125. dzimšanas dienai, kuru atzīmēsim 2025. gada 1. februārī ar modernizētu pastāvīgo ekspozīciju, kā arī vairākiem jauniem digitāliem mācību līdzekļiem, kas ļaus iepazīties ar vairāk glābšanas stāstiem nacistu okupācijas laikā Rīgā un visā Latvijā.
Pasākumu atbalstīja EVZ fonds un Rīgas dome.